Terapia manualna jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów rehabilitacji. Zabieg wykonywany jest w mieście Łódź z indywidualnym i profesjonalnym podejściem do każdego pacjenta. Każdy z nas jest inny, doskwiera mu ból innego rodzaju, a więc oczekuje innej pomocy. Nasi wykwalifikowani pracownicy posiadają ogromną i rozległą wiedzę na temat zabiegów rehabilitacji w Łodzi. Rehabilitacja w mieście Łódź to nie tylko oferta z zabiegami w naszym ośrodku. Możemy Państwu zaoferować także masaże z dojazdem do naszych najbardziej poszkodowanych pacjentów. W ten sposób pomagamy także osobom starszym, zniedołężniałym czy zapracowanym.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się ze szczegółami naszej bogatej oferty zabiegów rehabilitacji w mieście Łódź. Jesteśmy pewni, że znajdują się w niej wszelkie zabiegi odpowiednie do Państwa potrzeb. W naszej interesującej i szerokiej ofercie znajduje się wiele zabiegów fizykoterapeutycznych, kinezyterapeutycznych, a także masaże lecznicze w mieście Łódź. Możemy gorąco polecić także terapię manualną, igłoterapię oraz pinopresurę.

 

Choroba Baastrupa dotyczy odcinka szyjnego oraz l®dźwiowego kręgosłupa. Najczęstszym jednak miejscem występowania tej choroby jest zdecydowanie odcinek lędźwiowy na segmencie L4-L5. Jest to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa o szczególnej postaci. Spowodowana jest ona nadmierną ruchomością kręgosłupa lub za długimi wyrostkami kolczystymi kręgów. Choroba Baastrupa często nazywana jest "całujacych się wyrostków kolczystych", ponieważ w wyniku ruchu dochodzi do zbliżenia do siebie wyrostków kolczystych, co powoduje ich wzajemne ocieranie się o siebie powodując dolegliwości bólowe.

Przyczyny 

Choroba może być spowodowana zbyt dużą ruchomością kręgosłupa lub uwarunkowaniami anatomicznymi do występowania zbyt długich wyrostków kolczystych, może też wskazywać na uszkodzenie więzadła międzykolczystego. Największy wpływ na rozwój choroby ma pogłębienie lordozy ponieważ wtedy dochodzi do ucisku na więzadło międzykolcowe co doprowadza do jego degeneracji, a także występowanie zbyt długich wyrostków poprzecznych.

Objawy 

U osób cierpiących na chorobę Baastrupa obserwuje się najczęściej dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nasilające się przy wykonywaniu przeprostu tułowia oraz palpacyjną tkliwość wyrostków spowodowaną ocieraniem się wzajemnie wyrostków kolczystych.

Diagnoza

Podstawą do zdiagnozowania choroby Baastrupa jest wykonanie RTG. Na podstawie tego badania jesteśmy w stanie określić czy występują zwężenia przestrzeni międzykręgowych oraz szpar stawowych, zwapnienia, osteofity, a przede wszytkim czy widoczna jest charakterystyczna sklerotyzacja sąsiadujących ze sobą kręgów kolczystych i wytworzenie tzw. pseudo stawu. Kolejnym badaniem może być test polegający na poproszeniu pacjenta aby wykonał skłon tułowia w przód, a następnie do powrotu do pozycji wyjściowej. Przy wykonaniu testu, ból podczas skłonu tułowia w przód będzie się zmniejszał i związane to będzie z oddaleniem się od siebie wyrostków kolczytych, natomiast podczas powrotu do pozycji wyjściowej wyrostki kolczyste będą się do siebie zbliżały i ocierały.

Rehabilitacja i leczenie 

Jedną z metod leczenia jest oczywiście rehabilitacja m.in

- terapia manualna 

- kinesiology taping

- kinezyterapia (reedukacja posturalna, nauka pacjenta w przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, wzmocnienie mięśni grzbietu oraz brzucha)

- fizykoterapia

- pinopresura

W bardziej zaawansowanych przypadkach wykorzystuje się leczenie operacyjne częściowa resekcja wyrostków kolczystych 

 

Oferujemy masaż głęboki z dojazdem na terenie miasta Łódź, masaż ten jest formą terapii tkanek miękich polegającej na przywracaniu prawidłowego napięcia głębokich warstw mięsni i tkanki łącznej. W przypadku przewlekłego napięcia lub uszkodzenia w tkance pojawiają się zrosty (pasma tkanki, które są bolesne, sztywne), mogą one występować zarówno na poziomie mięśni, ścięgien jak i wiązadeł. Zrosty te mogą blokować krążenie i wywoływać ból, powodować ograniczenie ruchu, lub stan zapalny. Masaż głęboki poprzez powolne rozluźnienie, wydłużenie i zlikwidowanie zrostów oraz nieprawidłowych wzorców ruchowych znosi ból i przywraca prawidłowy zakres ruchu w sposób efektywny i przyjemny dla pacjenta. Jest on doskonałym zabiegiem uzupełnijącym techniki terapii manualnej, po usunięciu "prawdziwych" blokad w obrębie kręgosłupa. Stosowany jest również w masażach spostowych jako często jedyny skuteczny bodziec na wytrenowane mięśnie sportowca.

Dysplazja jest niedorozwój i wynikająca z niego niestabiloność stawu. Choroba ta może mieć zróżnicowane nasilenie: od nieznacznego spłycenia panewki, przez nadwichnięcie głowy kości udowej, po jej zmniejszenie i przesunięcie ku górze przy jednoczesnym stromym ustawueniu brzegu górnego panewki w ciężkich prypadkach.

Dysplazja stawu biodrowego jest najczęściej występującą wadą wrodzoną narządu ruchu, zwykle pojawia się obustronnie. Znacznie częściej ujawnia się u dziewczynek niż u chłopców, a stopień ryzyka jest większy w przypadku porodu pośladkowego u kobiet rodzących pierwszy raz.

Rodzaje niestabilości stawu

- dysplazja stawu - jest to niedorozwój panewki stawowej (spłycenie) i deformacja bliższego końca kości udowej (koślawość szyjki) wraz z rozciągnięciem torebki stawowej,

- nadwichnięcie stawu - gdy stan dysplazji pogorszony jest o niestabilność, głowa kości udowej wysuwa się z panewki ku górze i w przód,

- zwichnięcie stawu - gdy głowa kości udowej nie styka się z panewką, jest wysunięta ku górze i do przodu, panewka jest płytka i zarośnięta, a w torebce stawowej pojawia się zwężenie uniemożliwiające nastawienie zwichnięcia.

Dysplazja u noworodków 

Dysplazja stawu biodrowego i wynikająca z niej niestabilność powoduje dowolne przemieszczenie głowy kości udowej poza panewkę, stąd do rozpoznania dysplazji w okresie noworodkowym służą dwa testy kliniczne objaw Ortolaniego i objaw Barlowa.

Objaw Ortolaniego - tzw. objaw przeskakiwania stawu. Pozycja do testu: dziecko leży tyłem. Badający wywiera lekki nacisk w osi uda, a następnie wykonuje odwodzenie do kąta   60 stopni. W tej pozycji wykonuje się nacisk na krętarz kości udowej, aby wprowadzić przemieszczoną głowę do panewki stawowej.

Objaw Barlowa - tzw. objaw wyważenia stawu. Dziecko w pozycji leżenia tyłem, badający wywiera nacisk w osi uda, co wywoła wyczuwalne wysuwanie się głowy kości udowej z panewki i samoistne nastawienie przy zwolnieniu nacisku w przypadku niestabilności stawu 

Leczenie 

Leczenie noworodka polega na utrwaleniu przez okres 3 miesięcy stawów biodrowych w pozycji zgięcia do konta 90 stopni i odwiedzenia pod kątem 70 stopniu. Stosuje się w tym celu poduszkę Frejki lub specjalne ortezy. Jeśli nie nastaoi poprawa po trzech miesiącach, należy wprowadzić leczenie szpitane. W leczeniu szpitalnym stosuje sie wyciąg majacy na celu scentrowanie stawu i nastawienie zwichnięcia. Następnie efekt utrwala się opatrunkiem gipsowym na okres 12 tygodni, po czym wprowadza się gips ćwiczebny na 10 tygodni. 

Dysplazja rozpoznawana od drugiego roku życia 

Nierozpoznan i nieleczona dysplazja w okresie niemowlęcym zwykle powoduje opóźnienie chodzienia i ograniczenie odwodzenia kończyn dolnych. Jeśli dysplazji towarzyszy podwichnięcie lub zwichnięcie stawów, pojawia się utykanie (wada jednostronna) lub chód kaczkowaty (wada obustronna). Nieleczona dysplazja przejawia się również wtórnymi wadami postawy - jednostronna powoduje skoliozę, a obustronna hiperlordozę lędźwiową. 

Profilaktyka 

Stawy biodrowe u dziecka rozwijają się w pozycji zgięcia. Na ich przebudowę dostosowującą do pozycji wyprostowanej potrzeba co najmniej kilku miesięcy, przez które należy utrzymywać nózki dziecka w pozycji zgięcia i odwiedzenia. Niedopuszczalne jest zawijanie niemowlęcia w tzw. beciki powodujące wyprost i przywiedzenie kończyn dolnych. Nie powinno się też dziecka nosić z przywiedzionymi nóżkami ani prostować ich podczas pielęgnacji. Nie wolno przyspieszać stawania dziecka i chodzenia. 

 

Z powodu bólu i ograniczenia ruchomości cierpi bardzo wiele osób. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną dolegliwości może być obecność tzw. punktów spustowych. Tymczasem podjęcie terapii polegającej na ich rozlużnieniu przynosi w tym przypadku doskonałe efekty, które możemy poczuć jeszcze w czasie pierwszej wizyty.

Co to są punkty spustowe ?

Punkty spustowe to włokna mieśniowe, które charakteryzuje wzmożone naięcie. Są one wyczuwalne palpacyjnie pod postacią mniejszych lub większych grudek/guzków. Wykazują one bolesność podczas ucisku, jednak jest to nie tylko bolesność miejscowa, ale przede wszystkim tzw. ból przeniesiony - odczuwany w konkretnej okolicy ciała powiązanej z danym pinktem. Punkty spustowe mogą przybierać postać aktywną oraz utajoną. Punkt utajony daje objawy tylko wówczas, gdy jest prowokowany uciskiem. Punkt spustowy aktywny odpowiedzialny jest za dolegliwości bólowe nawet wówczas, gdy nie jest drażniony. W terapii punktów spustowych w pierwszej kolejności skupiamy się na punktach aktywnych, ponieważ tylko wówczas możemy osiągnąć maksymalny efekt terapii.

Punkty spustowe najczęściej występują na brzuścach mięśniowych, jednak mogą pojawić się również na ścięgnach, więzadłach a nawet okostnej. Zdarza się, że dają objawy, które mogą być mylone z innymi dolegliowściami, np. rwą kulszową czy uszkodzeniem ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Dlatego dobrze jest, jeśli terapeuta będzie potrafił zdiagnozować problem i skupić się na wyeliminowaniu jego pirwotnej przyczyny.

Czynniki sprzyjające rozwoju punktów spustowych 

- czynniki wrodzone - np. skrócenie kończyny dolnej, zniekształcenie twarzy, hipermobilność itd.

- przeciążenie, nieprawidłowe nawyki posturalne, zawodowe i rekreacyjne 

- niedostateczne obciążenie - np. brak aktywności fizycznej, unieruchomienie

- wychodzenie - aktywność mięśniowa bez wcześniejszej rozgrzewki

- schorzenia narządów wewnetrznych

- zmiany zwyrodnieniowe stawów 

- patologiczny stres 

Objawy punktów spustowych 

- ograniczenie zakresu ruchu w stawie bierne lub czynne 

- uczucie sztywności podczas wykonywania ruchu 

- osłabienie pojedyńczego mięśnia lub grupy mięśniowej 

- ból promieniujący

- potliwość danej okolicy 

- zaburzenie czucia głębokiego

- zaburzenie równowagi i zawroty głowy

- gorsza kondycja mięśniowa

Uwalnianie punktów spustowych jest bardzo ważne. Mięsień, w którym znajduje się aktywny punkt spustowy bardzo szybko traci na sile, przez co nie jest w stanie prawidłowo pełnić swoje funkcji. Prowadzi to do licznych kompensacji w całym organizmie. 

Samo wzmacnianie takiego mięśnia nie wystarczy, a wręcz pogłębi problem. Konieczne jest wcześniejsze uwolnienie znajdującego się tam punktu spustowego. 

Życie z bólem znacząco ogranicza możliwości. Nie jesteśmy efektywni w pracy, czujemy rozdrażnienie, nie możemy w komforcie wykonywać naszych obowiązków, o rekreacji nie wspominając.

Zapraszamy do kontaktu z Nami 698459417, 660364561 

Szybki kontakt

Telefon kontaktowy: 698-459-417 | 660 364-561

E-mail: habilitas@habilitas24.pl

Z nami zrealizujesz szeroki zakres usług związany z rehabilitacją - zapewnimy pełne wsparcie merytoryczne, z nami masz pewność że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Sprawdź nasze opinie na Google + i Facebook. Realizacja rehabilitacja łódź - dojeżdżamy do klienta. Pamiętaj że usługi rehabilitacji zwiazane są z oceną czy pacjent rehabilitowany ma szanse na poprawę swojego stanu zdrowia - z nami poznasz fachową opinie na temat procesu rehabilitacji i jego słuszności.

Chmura tagów:

Czyli jakie usługi zrealizujesz z Habilitas24: rehabilitacja , rehabilitacja dzieci w Łodzi , rehabilitacja łódź , profesjonalna rehabilitacja łódź , rehabilitacja z dojazdem łódź , rehabilitant Tomasz Mochnal , Tomasz Mochnal , masaż leczniczy łódź , terapia manualna w Łodzi.