Z powodu bólu i ograniczenia ruchomości cierpi bardzo wiele osób. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną dolegliwości może być obecność tzw. punktów spustowych. Tymczasem podjęcie terapii polegającej na ich rozlużnieniu przynosi w tym przypadku doskonałe efekty, które możemy poczuć jeszcze w czasie pierwszej wizyty.

Co to są punkty spustowe ?

Punkty spustowe to włokna mieśniowe, które charakteryzuje wzmożone naięcie. Są one wyczuwalne palpacyjnie pod postacią mniejszych lub większych grudek/guzków. Wykazują one bolesność podczas ucisku, jednak jest to nie tylko bolesność miejscowa, ale przede wszystkim tzw. ból przeniesiony - odczuwany w konkretnej okolicy ciała powiązanej z danym pinktem. Punkty spustowe mogą przybierać postać aktywną oraz utajoną. Punkt utajony daje objawy tylko wówczas, gdy jest prowokowany uciskiem. Punkt spustowy aktywny odpowiedzialny jest za dolegliwości bólowe nawet wówczas, gdy nie jest drażniony. W terapii punktów spustowych w pierwszej kolejności skupiamy się na punktach aktywnych, ponieważ tylko wówczas możemy osiągnąć maksymalny efekt terapii.

Punkty spustowe najczęściej występują na brzuścach mięśniowych, jednak mogą pojawić się również na ścięgnach, więzadłach a nawet okostnej. Zdarza się, że dają objawy, które mogą być mylone z innymi dolegliowściami, np. rwą kulszową czy uszkodzeniem ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Dlatego dobrze jest, jeśli terapeuta będzie potrafił zdiagnozować problem i skupić się na wyeliminowaniu jego pirwotnej przyczyny.

Czynniki sprzyjające rozwoju punktów spustowych 

- czynniki wrodzone - np. skrócenie kończyny dolnej, zniekształcenie twarzy, hipermobilność itd.

- przeciążenie, nieprawidłowe nawyki posturalne, zawodowe i rekreacyjne 

- niedostateczne obciążenie - np. brak aktywności fizycznej, unieruchomienie

- wychodzenie - aktywność mięśniowa bez wcześniejszej rozgrzewki

- schorzenia narządów wewnetrznych

- zmiany zwyrodnieniowe stawów 

- patologiczny stres 

Objawy punktów spustowych 

- ograniczenie zakresu ruchu w stawie bierne lub czynne 

- uczucie sztywności podczas wykonywania ruchu 

- osłabienie pojedyńczego mięśnia lub grupy mięśniowej 

- ból promieniujący

- potliwość danej okolicy 

- zaburzenie czucia głębokiego

- zaburzenie równowagi i zawroty głowy

- gorsza kondycja mięśniowa

Uwalnianie punktów spustowych jest bardzo ważne. Mięsień, w którym znajduje się aktywny punkt spustowy bardzo szybko traci na sile, przez co nie jest w stanie prawidłowo pełnić swoje funkcji. Prowadzi to do licznych kompensacji w całym organizmie. 

Samo wzmacnianie takiego mięśnia nie wystarczy, a wręcz pogłębi problem. Konieczne jest wcześniejsze uwolnienie znajdującego się tam punktu spustowego. 

Życie z bólem znacząco ogranicza możliwości. Nie jesteśmy efektywni w pracy, czujemy rozdrażnienie, nie możemy w komforcie wykonywać naszych obowiązków, o rekreacji nie wspominając.

Więcej o terapii manualnej.

Zapraszamy do kontaktu z Nami 698459417, 660364561 

Szybki kontakt

Telefon kontaktowy: 698-459-417

E-mail: tomek7132@icloud.com

Z nami zrealizujesz szeroki zakres usług związany z rehabilitacją - zapewnimy pełne wsparcie merytoryczne, z nami masz pewność że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Sprawdź nasze opinie na Google + i Facebook. Realizacja rehabilitacja łódź - dojeżdżamy do klienta. Pamiętaj że usługi rehabilitacji zwiazane są z oceną czy pacjent rehabilitowany ma szanse na poprawę swojego stanu zdrowia - z nami poznasz fachową opinie na temat procesu rehabilitacji i jego słuszności.

Chmura tagów:

Czyli jakie usługi zrealizujesz z Habilitas24: rehabilitacja , rehabilitacja dzieci w Łodzi , rehabilitacja łódź , profesjonalna rehabilitacja łódź , rehabilitacja z dojazdem łódź , rehabilitant Tomasz Mochnal , Tomasz Mochnal , masaż leczniczy łódź , terapia manualna w Łodzi.

Rehabilitacja w łodzi jaka rehabilitacja w łodzi co i jak z rehabilitacją w łodzi jak przeprowadzić rehabilitację w łodzi kiedy rehabilitacja w łodzi gdzie rehabilitacja dzieci w łodzi jaka rehabilitacja dzieci w łodzi rehabilitacja z dojazdem w łodzi gdzie rehabilitacja łódź