Choroba Baastrupa dotyczy odcinka szyjnego oraz l®dźwiowego kręgosłupa. Najczęstszym jednak miejscem występowania tej choroby jest zdecydowanie odcinek lędźwiowy na segmencie L4-L5. Jest to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa o szczególnej postaci. Spowodowana jest ona nadmierną ruchomością kręgosłupa lub za długimi wyrostkami kolczystymi kręgów. Choroba Baastrupa często nazywana jest "całujacych się wyrostków kolczystych", ponieważ w wyniku ruchu dochodzi do zbliżenia do siebie wyrostków kolczystych, co powoduje ich wzajemne ocieranie się o siebie powodując dolegliwości bólowe.

Przyczyny 

Choroba może być spowodowana zbyt dużą ruchomością kręgosłupa lub uwarunkowaniami anatomicznymi do występowania zbyt długich wyrostków kolczystych, może też wskazywać na uszkodzenie więzadła międzykolczystego. Największy wpływ na rozwój choroby ma pogłębienie lordozy ponieważ wtedy dochodzi do ucisku na więzadło międzykolcowe co doprowadza do jego degeneracji, a także występowanie zbyt długich wyrostków poprzecznych.

Objawy 

U osób cierpiących na chorobę Baastrupa obserwuje się najczęściej dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nasilające się przy wykonywaniu przeprostu tułowia oraz palpacyjną tkliwość wyrostków spowodowaną ocieraniem się wzajemnie wyrostków kolczystych.

Diagnoza

Podstawą do zdiagnozowania choroby Baastrupa jest wykonanie RTG. Na podstawie tego badania jesteśmy w stanie określić czy występują zwężenia przestrzeni międzykręgowych oraz szpar stawowych, zwapnienia, osteofity, a przede wszytkim czy widoczna jest charakterystyczna sklerotyzacja sąsiadujących ze sobą kręgów kolczystych i wytworzenie tzw. pseudo stawu. Kolejnym badaniem może być test polegający na poproszeniu pacjenta aby wykonał skłon tułowia w przód, a następnie do powrotu do pozycji wyjściowej. Przy wykonaniu testu, ból podczas skłonu tułowia w przód będzie się zmniejszał i związane to będzie z oddaleniem się od siebie wyrostków kolczytych, natomiast podczas powrotu do pozycji wyjściowej wyrostki kolczyste będą się do siebie zbliżały i ocierały.

Rehabilitacja i leczenie 

Jedną z metod leczenia jest oczywiście rehabilitacja m.in

- terapia manualna 

- kinesiology taping

- kinezyterapia (reedukacja posturalna, nauka pacjenta w przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, wzmocnienie mięśni grzbietu oraz brzucha)

- fizykoterapia

- pinopresura

W bardziej zaawansowanych przypadkach wykorzystuje się leczenie operacyjne częściowa resekcja wyrostków kolczystych 

 

Szybki kontakt

Telefon kontaktowy: 698-459-417

E-mail: tomek7132@icloud.com

Z nami zrealizujesz szeroki zakres usług związany z rehabilitacją - zapewnimy pełne wsparcie merytoryczne, z nami masz pewność że usługa zostanie wykonana prawidłowo. Sprawdź nasze opinie na Google + i Facebook. Realizacja rehabilitacja łódź - dojeżdżamy do klienta. Pamiętaj że usługi rehabilitacji zwiazane są z oceną czy pacjent rehabilitowany ma szanse na poprawę swojego stanu zdrowia - z nami poznasz fachową opinie na temat procesu rehabilitacji i jego słuszności.

Chmura tagów:

Czyli jakie usługi zrealizujesz z Habilitas24: rehabilitacja , rehabilitacja dzieci w Łodzi , rehabilitacja łódź , profesjonalna rehabilitacja łódź , rehabilitacja z dojazdem łódź , rehabilitant Tomasz Mochnal , Tomasz Mochnal , masaż leczniczy łódź , terapia manualna w Łodzi.

Rehabilitacja w łodzi jaka rehabilitacja w łodzi co i jak z rehabilitacją w łodzi jak przeprowadzić rehabilitację w łodzi kiedy rehabilitacja w łodzi gdzie rehabilitacja dzieci w łodzi jaka rehabilitacja dzieci w łodzi rehabilitacja z dojazdem w łodzi gdzie rehabilitacja łódź